İrmik Unu Ve Beyaz Un Arasındaki Farklar Nelerdir?

Beyaz Un:

Beyaz un aslında birkaç un çeşidini kapsar. Sade un maya içermez ve çok amaçlı un olarak bilinir, daha hafif hamur işleri yapmak için kullanılan mayalı un içerisinde maya içerir (genelde kabartma tozu) ve zenginleştirilmiş un rafine işlemi sırasında kaybolan besin değerlerinin son haline eklenmesi ile elde edilen un çeşididir. En çok bilinen beyaz un buğdaydan yapılır. Buğdaydan yapılan beyaz un, yapımında kullanılan buğday çeşidine bağlı olarak yüksek ya da düşük glüten değerlerine sahip olabilir.

İrmik Unu:

İrmik unu yivli çelik silindirler ile yapılır. Silindirler buğday tanelerinin içerisindeki nişastayı iri taneler olacak şekilde parçalar daha sonra bunlar una dönüştürülür. Nişasta irmiktir. İrmik sarı renktedir ve sert bir buğday çeşidinden yapılır. İrmik yüksek miktarda glüten ve önemli miktarda protein içerir.

Beyaz Unun Kullanım Alanları:

Çok amaçlı beyaz un pahalı olmadığı için evlerde en çok kullanılan un çeşididir. Çok çeşitli hamur işlerinin yapımında kullanılabilir ve özellikle kurabiye yapmak için iyidir. Ekmek unu yüksek miktarda protein içerir. Kek unu kek yapımında kullanılır. Az miktarda protein içeren bu un çeşidi yumuşak kekler ve bazı kurabiyelerin yapımında kullanılır. Pasta unu çok amaçlı un ve kek unu arasındadır, çörek ve turta yapımında kullanılır.

İrmik Ununun Kullanım Alanları:

İrmik unu kuskus yapmak için makarnalık un ile karıştırılabilir. İrmik kuskus yapımında tam olarak uygun olmayabilir. İrmik en çok makarna yapımında kullanılır. Beyaz undan daha dayanıklı olduğu için makarna yapımında kullanmak için daha uygundur. Öte yandan beyaz un esnek olmadığı için makarna yapımında kullanmaya uygun değildir. İrmik unu, makarna yapımında kullanıldığında, suda makarnanın şeklinin bozulmamasını sağlar. Hamur hazırladığınız yüzeye irmik serpiştirmek yapışmasını engeller.