İrmik Altı Un

İrmik unu makarnalık buğdaydan öğütülen bir un çeşididir. Genelde makarna yapmak için kullanılır fakat az bilinen başka kullanım alanları da vardır. Ekmek ve pizza gibi ürünlere irmik unu eklemek diğer unlara göre daha kalın ve gevrek olmalarını sağlar.

  • Makarna hamuru yapmak için irmik unu kullanın. Su ya da yumurta bazlı, her türlü makarna tarifinde irmik unu kullanılabilir. Şekiller halinde kesilerek kurutabileceğiniz esnek bir hamur oluşturur. 
  • Ekmek yaparken kepekli un ya da çok amaçlı unlar yerine kısmen ya da tamamen irmik unu kullanın. Bu sayede ekmeğiniz yumuşak ve kabuğu gevrek olur.
  • Pizzanın kenarlarını gevrek olması için irmik unu ile yapın. Çıtır çıtır pizza kenarları için, çok amaçlı unlar ya da kepekli unlar yerine irmik unu kullanın.
  • İrmik unu ile sıcak kahvaltılık gevrekler yapın. Bir tencereye irmik unu dökün ve istediğiniz kıvama gelene kadar süt ekleyin. Dilediğiniz meyveyi ekleyin ve üzerine bal serpiştirin. Kısık ateşte hafifçe sertleşene kadar sürekli karıştırarak pişirin.
  • Çorba, sos ve yahnilerinizi irmik unu ile koyulaştırın. İrmik unu diğer çok amaçlı unlar gibi hemen topaklanmaz ve yüksek miktarda buğday glüteni içerdiği için az bile olsa kullanmak yararlı olur. Kaynayan yemeğe istediğiniz yoğunluğa gelene kadar azar azar irmik unu ekleyin ve karıştırmaya devam edin.